Elektroniskie norēķini eirozonā

Eiropas vienotā valūta eiro šobrīd ir ieviesta 19 no 28 ES dalībvalstīm, t.sk. visās Baltijas valstīs. Papildus tam eiro tiek lietots arī Kosovā, Melnkalnē, Andorā, Monako. Vatikānā un Sanmarino. Pirmās divas ir pieņēmušas vienpusēju lēmumu lietot eiro savā teritorijā, bet pārējās ir noslēgušas ar ES līgumu, kas ļauj lietot eiro banknotes un izdot savas eiro monētas.

Lai veicinātu elektronisko norēķinu drošību, ērtumu un ātrumu starp eirozonas valstīm ir izstrādāts noteikts regulējums, kas būtiski paātrina savstarpējos norēķinus. Vienlaikus eirozonas valstu vidū starpbanku maksājumi ir nesalīdzināmi lētāki nekā ar ne-eirozonas valstīm. Tā, piemēram, ja iepriekš par naudas pārskaitījumu uz kādu no eirozonas valstīm bija jāmaksā vismaz 8 lati, tad šobrīd banku komisijas apmērs par starptautiskajiem maksājumiem eirozonas valstu vidū ir pielīdzināts iekšzemes maksājumiem. Ērtāki bezskaidras naudas norēķini starp dalībvalstīm mazinās skaidras naudas apriti un veicinā ātrāku pāreju uz bezskaidras naudas norēķiniem. Tas būs izdevīgi gan iedzīvotājiem, kas veic pirkumus internetā vai citās eirozonas valstīs. Ieguvēji būs arī uzņēmēji, jo to maksājumi sasniegs adresātu savlaicīgi, veicinot prognozējamāku naudas plūsmu.

Šobrīd veikt norēķinus ar eirozonas dalībalstu bankām ir tikpat viegli kā norēķināties vienas valsts ietvaros. Tuvākā nākotnē varam gaidīt norēķinu, vismaz līdz noteiktam limitam vēl ātrāku izpildi. Ik dienu Eiropā tiek veikti bezskaidras norēķini (pieskaitot akciju tirgus) vairāku miljardu eiro vērtībā.