Kā plānot savas finanses 2016. gadā

Katru gadu no jauna, sevišķi gadu mijā mēs apņemamies dzīvot labāk, pārdomātāk, atbildīgāk. Apņemamies sākt mācīties jaunas prasmes, būt laipnāki pret citiem, ievērot diētu u.t.t. Diemžēl reti, kurš apsolas pats sev, mazāk citiem rūpīgāk pievērsties finanšu zinībām, sava budžeta plānošanai pārskatāmā periodā. Rezultātā paiet kārtējais gads un nākas attapties, ka uzkrājumi nav veidoti un joprojām jādzīvo no algas līdz algai. Viens no veidiem, kā turēties pie sava solījuma izpildes ir paziņot par to draugiem un radiniekiem. Tas būs kā papildus stimuls solījuma ievērošanai, jo ik reizi satiekot vai vismaz laiku pa laikam tuvinieki apjautāsies, kā veicas ar solījuma izpildi.

Kā sākt plānot savu budžetu ?

Pats vienkāršākais veids, kā iegūt kontroli pār savām finansēm ir sākt veidot uzkrājumus. Lai tas notiktu, uzreiz saņemot algu ir jāatliek vismaz 1/10 uzkrājumos. Jā, katram ir savas ikdienas vajadzības, taču vienmēr ir iespējams iztikt ar mazākiem līdzekļiem. Galvenais ir sākt taupīt. Iekrātā nauda laika gaitā veidos aizvien lielāku masu un jau pēc dažiem mēnešiem atklāsiet, ka esat iekrājuši vairākus simtus eiro. Gada laikā iekrāšana rezultēsies ar vairākiem tūkstošiem eiro, kas kalpos kā drošības spilvens.

Papildus motivācijai varat sev apsolīt, ka, pieturoties pie solījuma izpildes pēc pusgada varēsiet sev iegādāties kaut ko patīkamu vai vismaz ļoti garšīgu. Pirkuma vērtībai gan būtu jābūt samērīgai un nevajadzētu pārsniegt 1/10 daļu no uzkrājumu apmēra. Ievērojot šādu disciplīnu ātri vien varēsiet aizmirst par tādiem jēdzieniem kā aizņemšanās, kredītkartes, banku pakalpojumi un citas lietas. Ja Jūs šobrīd jau lietojat kredītkarti, saglabājiet to, nomaksājiet iztērēto limitu, ja tāds ir radies un noglabājiet karti drošā vietā. Maksājumu karte ir paredzēta īpašiem brīžiem. Procentu likmes tur ir salīdzinoši mazas un tā var būt noderīga, taču ikdienā ar tās izmantošanu nevajadzētu aizrauties. Cilvēki, kuriem ir sabojāta kreditēšanas vēsture, protams, nevar iegūt šādu karti. Tas mazina riskus un neļauj apdedzināties uz tādiem finanšu pakalpojumiem kā ātrie kredīti ar negatīvu kredītvēsturi, kas ir vajadzīgi cilvēkiem, kas iekļauti parādnieku reģistros. Iespējams, lielākais labums, ko dod sabojāta kreditēšanas vēsture ir ierobežotas iespējas aizņemties īstermiņā. Liela daļa cilvēku, kas ir parādnieku melnajos sarakstos tur iekļuvuši savas muļķības vai aizmāršības dēļ. Atliek aizmirst nomaksāt savlaicīgi rēķinus, nelikties par tiem ne zinis, lai kāds pakalpojumu sniedzējs pasteigtos nodot lietu parādu piedzinējiem. Nepatīkami, bet, iespējams, ka šādā veidā tiekat pasargāti no lielākām nepatikšanām nākotnē.

Plānojot finanšu budžetu procesā ir vēlams iesaistīt arī vīru/sievu un bērnus. Ir svarīgi nospraust prioritātes, kam naudu tērēt, no kādām vajadzībām vai prieciņiem atteikties. Ja ikviens zinās ģimens mērķus, būs mazāk strīdi un nesaprašanās par to, kādēļ nevaram tērēt tik daudz, cik vēlētos. Pretējā gadījumā var izrādīties, ka kāds no ģimenes locekļiem kļūst dumpinieks un pieprasa, lai viņa vajadzībām tiktu atvēlēti neproporcionāli daudz eiro no kopējiem līdzekļiem. Bērni redzot naudas sadales procesu apjautīs, ka nauda nerodas ne no kā un ģimene vēlas tikt uz zaļa zara, nevis dzīvot no aizdevumiem.

Kā ietaupīt ikdienas tēriņos ?

Bagāti cilvēki maksā vispirms sev un tikai tad valstij vai pakalpojumu sniedzējiem. Tas tiek panākts ar dažādu finanšu instrumentu palīdzību un nodokļu optimizēšanu. Ja Jūs ikdienā pārtiekat tikai no darba algas, labākais veids kā ietaupīt līdzekļus būs sākt plānot rūpīgāk savus tēriņus. Liela daļa mājsaimniecības budžeta parasti tiek atvēlēta pārtikas iegādei. Ja iegādāsieties pārtikas produktus vairumā vai no zemniekiem pa tiešo, ilgtermiņā ietaupīsiet vairākus simtus eiro.

Par energoefektivitāti būtu jāraksta vesela grāmata, taču lielākā pozīcija, kur varat ietaupīt ir apkures izmaksas (privātmāju īpašnieki). Tas panākams ar ēku siltināšanu. Ir vērts nomainīt arī spuldzes pret ekonomiskākām, taču jārēķinās, ka to izmaksas ir krietni augstākas un ietaupījums varētu būt jūtams tikai tad, ja tiešām tās nokalpos n-tos gadus (saglabājiet čekus). Ja ūdeni sildat ar boileri, tad obligāti pārbaudiet sildelementus, jo apkaļķojies sildelements var likt boilerim patērēt līdz pat 3 reizes vairāk elektrību. Iegādājoties sadzīves tehniku būs nopietni jādomā, vai vērts maksāt pārsimts eiro vairāk, lai nopirktu A+++ klases sadzīves tehniku. Iegūtais ietaupījums uz elektrību atmaksāsies tikai daudzu gadu laikā, pie nosacījuma, ka tehnika nebūs salūzusi pēcgarantijas periodā un nebūs jāmaina.

Degvielas izmaksas un auto tehniskās apkopes ir papildus pozīcija, kuras rūpīga izvērtēšana varētu ļaut ietaupīt vairākus desmitus vai pat simtus eiro gada laikā. Ja dzīvojat pilsētā un uz darbu dodaties ar auto, izvērtējiet, vai sabiedriskais transports nav labāka alternatīva. Ne vienmēr tas ir iespējams, taču liela daļa to var izmantot, lai būtiski ietaupītu naudas līdzekļus un pat laiku. Tas ļaus izvairīties no aizdevumiem, vairāk nauda atliks iekrājumiem un budžeta plānošana ieies nākamajā fāzē – finanšu resursu investēšanā, kas ir liels solis pretim panākumiem un labklājībai.