Mobilo norēķinu ietekme uz banku biznesu

Mobilo norēķinu un mobilo aizdevumu fintech uzņēmumu skaits Latvijā un pasaulē aug kā sēnes pēc lietus. Palielinoties viedtālruņu skaitam pasaulē aizvien vairāk cilvēki izvēlas kā savu elektronisko ierīci numur viens tieši mobilo telefonu. Tas nozīmē, ka pirkumi un norēķini internetā aizvien vairāk noris tieši caur mobilajiem telefoniem. Banku biznesā tas rada jaunus izaicinājumus, jo ir jāspēj pielāgoties lietotāju jaunajiem lietošanas paradumiem.

Viena no bankām Latvijā, kas šiem izaicinājumiem ir gana gatava ir AS Swedbank. Latvijas lielākā privātā kredītiestādē aktīvi izstrādā dažādas aplikācijas un lietones, lai padarītu norēķinus ar mobilo telefonu daudz izdevīgākus. Tāpat Swedbank aktīvi lobē norēķinus ar maksājumu kartēm, jo šādā veidā palielinās tās iespējas gūt peļņu no katra darījuma, jo komersanti maksā procentus par katru darījumu. Priecīgas ir arī tiesībsargājošās iestādes, jo, palielinoties beskaidras naudas plūsmai apritē, aizvien vieglāk kļūst izsekot noziedzīgi iegūtos naudas līdzekļus un patiesībā visu pilsoņu gūtos ienākumus.

Banku nozarē vienlaikus gan rodas arī jauni izaicinājumi. Jaunie Fintech uzņēmumi izstrādājot efektīvas lietotnes var ātri piesaisīt kapitālu no starptautiskajiem riska kapitālistiem un apgūt jaunus tirgus. Piemēram, lietuviešu Anglijā dibinātā lietotne Revolut jau ir apkalpojusi maksājumus vairāku miljardu eiro apmērā un arī tās vērtība drīz pietuvosies miljardam eiro. Tajā naudu iegulda daudzi pasaulē pazīstami investori un slavenības. Revolut ļauj atvērt jaunu maksājumu karti caur telefonu, atmetot garo un mokošo klienta verifikācijas procedūru, līdz brīdim, kamēr netiek sasniegts noteikts limits. Lai arī Latvijā tas var likties mazsvarīgi, tomēr ārzemēs, lai atvērtu kontu ir vajadzīga oficiāli deklarēta dzīvesieta, īres līgums un vēl daudz citi dokumenti. Cilvēkiem, kas svešumā dzīvo tikai epizodiski vai tikko ir pārvākušies tas var sagādāt lielas neērtības, jo nekādus dokumentus viņi nevar uzrādīt. Arī jaunie uzņēmumi, kuru piedāvājumā ir online kredīti nokož daļu no komercbanku treknā pīrāga un lielā mērā pārņemt privātpersonu patēriņa kreditēšanas segmentu.

Iepērkoties internetā situāciju daļēji atvieglo paypal, kas ļauj iepirkties jebkurā pasaules vietā ar savu vietējo kredītkarti, kas piesaistīta paypal kontam. Ja dzīvojat ASV vai kādā no pirmās pasaules valstīm, tad tiek piedāvāta iespēja savā paypal kontā pārskaitīt noteiktu naudas summu, bet Latvijā dzīvojošajiem gan ir obligāti jāsavieno bankas maksājumu karte ar paypal. Tā ir zināmā merā diskriminācija, bet mēs jau paši zinam, ka austrumeiropieši izceļas ar īpašu atjautību dažādu sistēmu un uzņēmumu apšmaukšanā. To zina arī ārvalstu uzņēmumu darbinieki un rezultāts ir zināmā mērā likumsakarīgs.

Ilgtermiņā banku īpašnieki un vadošie darbinieki gan cer, ka mobilo norēķinu ieviešana ļaus tiem iegūt lielāku tirgus daļu no kopējā norēķinu biznesa. Zināmā mērā to varēs uzskatīt par papildus nodokli naudas apritei, jo skaidras naudas darījumos šādas papildus komisijas nepastāv. Vienīgie, kas maksā papildus ir komersanti, kas ir spiesti nodrošināt naudas transportēšanu, glabāšanu, apdrošināšanu un citas lietas. Beigās par mobilo norēķinu ērtumu samaksās paši cilvēki, jo banku komisijas tiks iekļautas visu produktu cenā.