Sēru ziņa – Latvijā par vienu banku mazāk

Iestāšanās eirozonā ir devusi Latvijai daudz pozitīvu – finanšu stabilitāte, nav vairs jāmaina eiro dodoties uz citām eirozonas valstīm, uzņēmumiem un privātpersonām vieglāki norēķini. Tajā pašā laikā ir arī mīnusi.

Iestājoties eirozonā esam deleģējuši savu suverenitāti pār banku sektoru ārvalstu onkuļiem. Š.g. augustā daži no viņiem – Eiropas Centrālās bankas personā nolēma apturēt PNB bankas (iepriekš Norvik) darbību. Tā rezultātā kredītiestāde ar vienu no plašākajiem filiāļu tīkliem apturēja darbību un sāka garantēto atlīdzību izmaksu jau pēc dažām dienām.

Procesu uzraudzīja FKTK, taču galvenie ieguvēji ir banka Citadele, kas reāli izmaksā atlīdzības un iegūst iespēju pārvilināt lielu daļu PNB bankas klientu pie sevis. Lieki piebilst, ka pēc PNB bankas slēgšanas iespējas saņemt kredītu samazināsies un arī norēķini filiālēs iedzīvotājiem kļūs mazāk pieejami. Cilvēkiem, kas sēž tikai pie datora un uz bankas filiāli iet tikai, lai paziņotu, ka ir aizmirsis internetbankas kodus tas neskars. Visvairāk cietīs pensionāri, kas nevēlas vai nevar pielāgoties 21. gs tehnoloģiju attīstībai.

Lai arī bijušie īpašnieki joprojām cenšas pārsūdzēt tiesā ECB lēmumu, tomēr ir skaidrs, ka PNB banku tas vairs neglābs. Tirgus tiks pārdalīts par labu Citadelei (pieder ASV uzņēmējiem) un Latvijā paliks vēl par vienu banku mazāk. Ilgtermiņā tas nozīmē, ka Latvijā no lielajām bankām varētu palikt tikai Luminor (pieder ASV), zviedru – SEB, Swedbank un, protams, jau pieminētā Citadele. Pārējās kredītiestādes koncentrēsies uz juridiskajām personām vai arī vispār pārtrauks darbību.

Kad varētu realizēties pieminētais scenaŗijs ir grūti pateikt, bet tuvāko 5 gadu laikā, t.i. līdz 2024. gadam pārmaiņām vajadzētu būt noslēgušamies, pie nosacījuma, ka tirgū neienāk vēl kāda cita spēcīga Eiropas līmeņa banka.